5 zdrojů jedu v bytě a jak se jim vyhnout

Mnoho našich každodenních předmětů v našem přímém okolí může být znečištěno. Ukážeme vám, na co se zaměřit při ochraně zdraví.

1. Podlaha

Mnozí lidé znají nepříjemný zápach, když je položena nová podlahová krytina, jako je koberec, PVC nebo laminát. A to samo o sobě by mělo být varovným signálem. Podle studií vede nová podlaha v bezprostředním prostředí těhotných žen ke zvýšenému riziku vzniku dechových potíží v prvním roce života dítěte, protože chemikálie, jako je ethylbenzen nebo styren, mohou unikat z nových podlah do vzduchu.
stočený koberec

●     Během těhotenství a prvního roku života dítěte neprovádějte renovaci a nepokládejte nové laminátové, kobercové nebo podlahové krytiny.
●     Pokládejte podlahy bez lepidla, i jeho odpařování může být škodlivé.
●     Nekupujte PVC podlahy, plast obsahuje změkčovadla a další škodlivé látky.
●     Čistěte koberce domácími prostředkymísto chemikálií.

2. Stěny

Nejen podlaha, ale i stěny mohou vylučovat jedy, zejména pokud jsou pokryty vinylovou tapetou z PVC. Vyhněte se tapetám, které jsou plné změkčovadel a dejte přednost papírovým tapetám.
I některé tradiční nástěnné barvy obsahují konzervační látky, jako je například formaldehyd nebo isothiazolinony, které mohou vyvolat alergie. Výsledkem může být podráždění kůže, dýchací potíže nebo jiné nemoci.

●     Zdravější alternativou jsou barvy na stěnu, které se bez výše uvedených látek obejdou. Patří mezi ně přírodní nástěnné barvy, ale také emulzní barvy od některých výrobců.
stolek ze sovy

3. Nábytek

Škodlivé látky v nábytku se často schovávají v lepidlech a lacích. Ekologičtí výrobci a prodejci používají téměř výhradně masivní dřevo. Většinou se zdržují lepení překližky, toxických barev a plastů.

●     Použitý nábytek (např. masivní dřevo) je nejen levnější a nespotřebovává žádné nové zdroje, ale také méně znečišťuje než nový nábytek.
●     Čištění čalounění provádějte domácími prostředky.

4. Postele, matrace a domácí textil

Prospíme asi třetinu našich životů. To znamená, že trávíme spoustu času mezi matrací, přikrývkami a polštáři, ty by proto měly být co nejméně zatíženy škodlivými látkami.

●     Lůžka z masivu jsou podstatně dražší, ale vydrží déle.
●     Doporučujeme přírodní latexové matrace (vyrobené z čistého přírodního kaučuku) a matrace v kombinaci přírodních vláken a přírodního latexu.

5. Pokojové vůně a úklid

Není to jen podlaha, zeď a nábytek, co potenciálně uvolňují znečišťující látky, které může náš organismus vstřebat. Zvláště agresivní chemické čističe jsou problematické, ale i osvěžovače vzduchu jsou často zbytečné.

●     Používejte čističe bez rozpouštědel, vůní a konzervačních látek.
●     Ať už jde o čištění trouby, udržování parketové podlahy nebo čištění ucpané kanalizace, vždy lze nahradit mnoho komerčních prostředků jen s pěti domácími prostředky.
●     Můžete také neutralizovat nepříjemné pachy domácími prostředky bez použití syntetické a drahé vůně do pokojů.