Automobil a klimatizace

Vlastnit automobil bez klimatizace je spíše už ojedinělou situací, stává se více raritou. Klimatizace v automobilu je pro mnoho řidičů samozřejmostí. Ovšem mnohdy je opomenuta údržba klimatizace ve vozidle. Stejně tak adekvátní používání klimatizace. V rámci teploty je doporučeno udržovat ve vozidle okolo 24 stupňů Celsia.
 ovládací panel
 
Historie aneb který automobil měl první klimatizaci?
 
Od první myšlenky k uskutečnění a provedení do reálné podoby si vyžádalo pochopitelně nějaký čas. Nicméně se stalo.Jako první s touto ideou přišel automobilový výrobce značky Chrysler. Stalo se tak ve 30. letech, kdy však nebyl zaznamenán úspěch. Nicméně až o pár desítek let později, konkrétně se psal rok 1953, kdy se klimatizace vrátila zpět a to doslova s velkým úspěchem a stoupající intenzitou popularity. Zájem byl enormní.
 
A jak to bylo v České republice s první klimatizací? Tehdy se jednalo přesněji řečeno o československý automobil od automobilky Škoda. První vozidlo s klimatizací měla státní limuzína.
 
 
Klimatizace a vliv na spotřebu paliva
 
Ohledně zvýšené zátěže na motor je odvíjeno na základě více faktorů, nicméně jedním z nich je i klimatizace. Avšak vliv klimatizace na danou spotřebu paliva je rovněž odlišný, neboť závisí nejen na daném typu klimatizace, ale také spotřeba je různá dle konkrétního jízdního režimu.
 klimatizace vozu
V případě manuální klimatizace je výkon a kompresor vždy výkonný na maximum, neboť zde není možnost regulace. V tomto směru jsou pozitivní a přínosné kvalitní automatické klimatizace. Nutno také zmínit, že v rámci vyšší rychlosti jízdy se zapnutou klimatizací je spotřeba paliva nižší než ohledně jízdy v automobilu mající stažená okna.
 
 
Jak udržovat klimatizaci?
 
Je vhodná pravidelná kontrola a provedení kompletní dezinfekce klimatizace od odborníka. Adekvátní je doplnění nejen oleje, aby se předešlo k zadření kompresoru a poté zbytečně k provedení ne levné výměny. Pro prodloužení životnosti je dobré očištění trubiček i chladiče tlakovou vodou. Zde totiž se usazuje sůl a tím tak klimatizace, respektive součásti trpí. Tímto lze jak předejít k poruchám, ale také zejména udržet efektivitu a životnost klimatizace.