Kde se skleněné zábradlí nejčastěji používá

Když se řekne skleněné zábradlí http://www.kmkdesign.cz/zabradli-sklenena.php, málokdo si okamžitě vybaví, kde je naposledy viděl. Je to především proto, že takovým věcem málokdy věnujeme pozornost. Přesto se jedná o hojně používaný materiál.

První, co nás napadne, je jeho pravděpodobná nebezpečnost, neboť má nízkou výdrž při nárazu. Není však třeba se bát, neboť na rozdíl od klasického skla, toto je upraveno tak, aby přeci jen vydrželo o něco více. Koneckonců máme nějaká bezpečnostní pravidla.
skleněné zábradlí u východu z metra

Faktem však je, že je vybíráno nikoliv pro své dobré vlastnosti, jako je snadná údržba, trvanlivost a odolnost vůči tlaku, nýbrž pro své estetické kvality. Z toho důvodu jej nejčastěji vidíme tam, kde dobře zapadne do celkového prostředí.

Je však třeba nejprve ozřejmit, že samozřejmě není celé ze skla – to by byl velký bezpečnostní hazard. Sklo místo toho tvoří výplň nejčastěji kovové konstrukce.

Bezpečnost však není tím nejdůležitějším cílem. https://www.kosmas.cz/knihy/134087/pruvodce-poutnika-na-ceste-za-nejzazsim-cilem/ Ačkoliv, se jedná o snadno udržitelný materiál, přesto je náchylný k zašpinění pomocí lidského potu na dlaních. Poté se tvoří klasické šmouhy, které jdou přeci jen hůře odstranit. Kov však takovýto problém nemá, proto je ho použito jako rámu.

Avšak nejen v obchodních střediscích nalezneme skleněná zábradlí. Dnes již klasickým příkladem mohou být panelové domy, kde bylo někdy využíváno místo typičtějšího tyčovitého. Bohužel bylo častěji rozbíjeno, neboť na rozdíl od obchodních domů zde není žádný konstantní dozor a ani není prohlíženo každý den, kdy jsou sebemenší oděrky ihned opraveny.
nákupní centrum se skleněným zábradlím
Dále jej můžeme znát například u východů z některých modernizovaných stanic metra. Zde jde opět hlavně o architektoniku spíše než o účel. Stavitel zkrátka rozhodl, že takto to vypadá dobře, bez ohledu na možná rizika. Komise nakonec usoudila, že ta jsou dost malá na to, aby tento projekt prošel. Ale jak vidíme, není to vždy dobrý nápad. Stačí se podívat někde u zapadlejších a opuštěnějších stanic, kde toto bylo zavedeno.

Je vidět, že sklo najdeme na mnoha místech. Přes všechny své nedostatky je to velmi dobrý materiál, který rozhodně nestárne a určitě bude ve svých mnoha variacích i nadále často používán.