Ochrana ohrožených druhů

Jak můžeme ochránit ohrožené druhy, které nám tu vinou lidstva hynou pod rukama? Tak zní otázka mnoha z nás, kterým není osud lidstva, zvířat a rostlin. Bohatý člověk zde má mnohem větší možnosti. Bohatí ale často zapomenou na všechno ostatní kromě sebe a své peníze. Co tedy může udělat člověk běžných poměrů?
palma olejná
Žádný palmový olej.
Mnoho živočišných druhý je zabito právě při vypalování a kácení pralesů, nebo jeho výsledkem. Pralesy se kácí a vypalují zejména kvůli palmovému tuku, nebo také oleji – jedná se o jednu a tu samou surovinu. Používání palmového oleje je dnešním běžným a obzvláště škodlivým fenoménem.

Vznikl proto, aby firmy více vydělali a ušetřili a tak nelze moc počítat st tím, že by v boji za ochranu pralesů a v nich žijících živočichů pomohly. Zde musí jednat spotřebitelé – masovým bojkotem palmového tuku a všech výrobků, které jej obsahují.

Margaríny, bujóny, práškové polévky, sušenky, kakaové a jiné polevy, pečící směsi, zmrzliny a mnoho dalších výrobků ukrývá palmový tuk. Mnozí začnou tvrdit, že se palmovému tuku nelze vyhnout – opak je ale pravdou. Margarín se nahradí máslem či sádlem. Sladkosti najdeme i bez palmového oleje, nebo uděláme doma.

Bujóny a práškové polévky se dají nahradit bez-palmovými anebo udělat doma. Navíc tím prospějete svému zdraví – palmový tuk se často kombinuje s všemožnou chemií. Ušetříte utrpení stromy i zvířata a v dobrém se vám to vrátí.
polévka s játrovými knedlíčky
Zapojte se
Můžete přispět peněžně na ochranu prostředí a v něm žijících živočichů, nebo přispět dobrovolnickou prací. Můžete šířit osvětu ve svém okolí a na internetu. Pište, dávejte like, sponzorujte, sdílejte, mluvte, cokoliv! Můžete pracovat v týmu nějaké organizace, jež se zabývá ochranou této planety a jejích živočichů a rostlin.

Stačí také používat přírodní a šetrné prostředky místo chemie, třídit papír a plasty, sbírat kovy, recyklovat. Udržujte i své okolí zelené a zabraňte každému ničení přírody, kterému zabránit můžete. Choďte na demonstrace. Nekácejte stromy a nezabíjejte takzvané „škůdce“.

Neplýtvejte penězi na malichernosti a zbytečnosti jako je kouření, zlaté šperky a každý měsíc nové oblečení a nábytek – i to podporuje ničení přírody. Používejte doma šetrné materiály – ne kovy a drahá dřeva.

Udělejte vše pro záchranu planety – tím totiž chráníte i lidstvo.