Váš nejlepší přítel – potkan

Mnozí si myslí, že jsou špinaví – ne, nejsou. Čištěním svého kožíšku stráví víc času než vy. Říká se o nich, že jsou hloupí – vůbec ne, patří k nejinteligentnějším zvířatům.
potkan v domečku
Pomáhají si, využívají všemožné věci, vyhýbají se nebezpečný předmětům a dokáží se naučit všemožné triky. Potkan je hlodavec. Často je zaměňován s krysou. Je však mnohem robustnější a má kratší ocas. Navíc – krysa je býložravec. Potkani ale maso milují. Jak je rozeznat?

Krysa:
·         Má delší ocas a uši. Ocas je štíhlý a delší než tělo
·         Má větší oči
·         Hlava je zašpičatělá
·         Je subtilnější
·         Převážně býložravec
·         Více zbarvená do černa
·         Vyhledává suchá místa

Oproti tomu potkan:
·         Má kratší ocas, výrazně zesílený u kořene
·         Hlava je zaoblená
·         Je robustnější
·         Převážně masožravec
·         Více hnědé zbarvení
·         Vyhledává vlhkost

Potkaní klec by měla být přibližně krychlového tvaru. Umístěte do ní různé domečky, přístřešky, prolézačky, poličky, staré hadry či větve. Je také třeba podestýlka. Můžete použít seno, slámu, prosáté piliny, či mnoho dalších substrátů.
potkani s dýní
Čistou a čerstvou vodu jim dejte do napáječky, kterou připevníte na stěnu klece tak, aby se zvířata mohla pohodlně napít a vy mohli vodu pohodlně vyměnit. Není dobré umístit vodu pouze do misky. Potravu jim můžete poschovávat, dát do misky či volně položit do klece.

Zrní či granule však dávejte spíše do misky. Pamlsky můžete umístit kamkoliv. Potkany můžete krmit i z ruky, maso jim ale raději z ruky nedávejte – mají ho moc rádi a vždy je rozdivočí, mohli by vás nechtěně kousnout – prst vypadá dost podobně jako kus masa.

Potkani nemají rádi samotu. Je dobré chovat tlupu potkanů, nejlépe stejného věku, pohromadě. Raději se však nepouštějte do párového chovu. Vyberte si buď samce či samičky. Pokud nechováte kočky, můžete je čas od času vypustit ven z klece do ohrádky či na místo, kde je uhlídáte.

Jsou přátelští, vyhledávají společnost. Rádi se vám schovají do rukávu. Nepotřebují speciální hračky, vyhrají si se vším zajímavým. Nezapomeňte jim však dát dostatek místa k pohybu a to nejen na zemi, ale i ve vyšších poličkách, větvích a všemožných prolézačkách.