Ortorexie – posedlost zdravou výživou

Nejspíš se skoro v každém časopisu dočítáte, že byste měli jíst zdravě. Budete se tak cítit lépe a prodloužíte si tím život. Někteří lidé však berou zdravý způsob stravování natolik vážně, že se z toho stane úchylka. Patologická závislost na zdravém stravování může mít závažné zdravotní problémy. Ortorexie totiž může ohrozit vaše zdraví úplně stejně jako třeba bulimie či anorexie.

cvičení

Ortorexie
Jde o jistý druh poruchy stravování, který se projevuje přehnanou kontrolou stravy. Postižení jedinci úzkostně sledují původ a složení potravy, konzumují výhradně biopotraviny a odmítají běžné potraviny, které obsahují různé přísady či konzervanty. Sledování složení potravin, obsah živin a skladbu stravy se pro ně stává středobodem života. Mají strach z toho, že pokud nebudou jíst zdravě, utrpí újmu. A cítí velmi silnou vinu v případě, že poruší pravidla, která si sami nastolí. Pocit, že mají svůj jídelníček pod kontrolou, je uklidňuje. Zacházení s jídlem a jejich tělem jde do extrémů, což je může ohrozit na zdraví i životě.

kiwi

Když touha přeroste v posedlost
Sklony k ortorexii mohou vykazovat příznivci alternativních výživových směrů, jako je veganství, makrobiotika, vyznavači raw food či exotických diet, zastánci biopotravin, nebo lidé určitých profesí, například modelky, herečky, nebo také sportovci (míra rizika závisí na věku, pohlaví, vzdělání i společensko-ekonomickém postavení), kteří se uchylují k radikální změně jídelníčku, aby dosáhli nejen štíhlé postavy, ale i dokonalého a mladistvého vzhledu. Jenomže úprava jídelníčku se může převrhnout v přehnané zabývání se jídlem. Postižení následně nejsou schopni účastnit se běžného života, a v myšlenkách se neustále a přehnaně zabývají tím, co jedli a budou jíst.

koktejl

Málo je špatně, ale moc je také špatně
Touha po zdravém životním stylu se najednou stane psychickým onemocněním, které však již se zdravým životním stylem nemá nic společného. Postižení vypustí pohyb, relaxaci a prostor pro sebe. Strava se sice stává středobodem každého okamžiku, každičký moment je pohlcen snahou jíst ortodoxně správně. A tato úzkostná snaha velmi stresuje. Stavy úzkosti a obavy, aby jedli správně, mohou způsobit dezorientaci a narušit soustředění. Tělo, místo toho, aby mu zdravá strava prospívala, začne strádat. Po fyzické stránce se přidá i ta psychická, protože k nervozitě přibudou i deprese.