Thanga jako malovaná kniha o duši

Thangy, tyto nádherné svitkové obrazy, používají tibetští lámové při svých náboženských obřadech. Jsou zde umělecky zobrazena rozličná božstva a další postavy. Thangy byly také tibetskými mnichy používány v modlitebnách k meditacím a modlitbám.
buddha zubu chrám
V buddhistických chrámech a domácnostech, kromě svého náboženského významu, slouží také jako dekorační předměty. Právě pro velice estetický a rovněž duchovní význam jsou Thangy známy po celém světě.

Thanga zarámována do brokátové látky a zavěšena na zeď podle tradiční víry přináší štěstí. Původ Thang je připisován Buddhovi. Samotný Buddha namaloval tři zvířata, která se vzájemně kousají do svých ocasů a tím utvářejí kruh. Domníváme se, že umění kresby Thang se rozšířilo z Nepálu do Tibetu v 7. století. Malování Thang jako tradice následně v Tibetu zakořenila. Dnes se bez omezení rozšiřuje tato tradice po celém Tibetu.

Thangy se malují také zlatem

Thangy se podle tradice malují pouze na bavlněné plátno nebo hedvábí. Barvy se získávají výhradně na přírodní bázi. Jako základ na výrobu barev je použit prášek z rozdrcených kamenů, do něhož se vmíchává hustá barevná hmota z rozvařených listů. Do této hmoty se ještě vmíchává klovatina, kterou Tibeťané získají vyvařením jačí kůže.

Tato klovatina potom zajišťuje velice dlouhou trvanlivost barev. Takto získávané barvy jsou tuze drahé. Zejména barva zlatá, do které je na konci složité přípravy vmícháváno 24karátové zlato. Zde se kontroluje, zda bylo k výrobě barvy použito skutečně pravé zlato.
chrám pagoda buddhismus
Je-li položena Thanga na slunce a zastíněna a zlatá barva přestane jasně zářit, je přítomnost pravého zlata potvrzena. Kvalita a cena Thang se odvozuje od propracovanosti jemných detailů a od jednotlivých odstínů barev. Jsou-li na ploše jednotlivé barvy ztmavovány, tím je cena Thangy vyšší. Zejména turisté a milovníci umění oceňují na Tangách jejich estetické provedení.