Automobil pro handicapované

Invalida v autě? Má vůbec co dělat postižený člověk za volantem automobilu? V případě, že daný automobil je jeho postižení uzpůsoben a dotyčný má platný řidičský průkaz s doložkou, že je na řízení takového upraveného auta zaškolen, může být takový člověk řidičem.
I lidé, kteří měli v životě méně štěstí, než ti ostatní a narodili se ochrnutí na nohy, či ochrnuli v průběhu života, mohou žít velmi samostatný a soběstačný život i co se týká přepravy. Auto z výroby, které se rozhodne dotyčný zakoupit, se nechává speciálně upravit. Pro snadnější nastupování i vystupování, pro spolucestující na invalidním vozíku nájezdové plošiny a zajištění vozíku při jízdě proti pohybu.
mercedes daimler
Hlavní kategorií, co se u aut pro handicapované upravuje, je řízení. Je běžné, že mají plně automatické řazení rychlostí, ovládání plynového a brzdového pedálu je potom vestavěno do volantu jako jeho součást. Některá auta jsou tak dokonale upraveny, že po nastoupení invalidního řidiče z vozíku do auta, uloží robotická ruka invalidní vozík na střechu auta, případně do kufru. Těmto lidem to velmi usnadňuje život, který už tak nemají lehký. Některé auta jsou tak upraveni, že handicapovaný řidič zvládne nastupování i vystupování, tedy přesedání na invalidní vozík sám, u jiných potřebuje asistenci dalšího člověka, ale úpravy automobilů se provádějí už s tím, že se počítá, zda pomoc mít bude, či ne.
retro palubka
Druhá skupina vozů se upravuje pro postižené, u kterých se nepočítá s tím, že nebudou řídit. Nájezdové plošiny, speciální otevírání dveří či výsuvná a otočná sedačka pro přesun z vozíku do auta jsou samozřejmostí. Do některých aut se přímo najede invalidním vozíkem, který je následně bezpečně fixován a nemusí být postižený přesouván na běžnou autosedačku.
Úpravy aut v tomto směru jsou často velmi nákladnou záležitostí, ale velmi dotyčným osobám usnadňují přepravu například k lékaři, na nákup a podobně.