Dobrý vztah s rodiči je základ života

Když jste byli malí, byli pro vás středem vesmíru a těmi nejlaskavějšími bytostmi na světě – vaši rodiče.Jejich péče, láska a trpělivost pro vás byla jistotou, že při vás budou stát v každé situaci a nikdy vás neopustí. Taktéž vám byli vždy nablízku a věnovali vám veškerou pozornost, která pro vás byla v době plné otázek – tolik důležitá.
Jak jste rostli, změnil se jejich zájem vůči vám a vašemu životu na něco, čemu jste se chtěli za všech okolností vyhýbat. Puberta je náročným obdobím pro všechny členy rodiny, nejen pro děti. Ovšem je těžké zdůvodnit to, proč nám rodiče v tomto období vždy připadají jako nesnesitelní a nejvíce otravní lidé na planetě, kteří nám nedají pokoj ani tehdy, když o to požádáme.
ženy na houpací síti

Je to však normální a po období plném hormonů, se opět vztah mezi dětmi a rodiči zpravidla utuží. Vydrží ovšem až do dospělosti nebo stáří?

Mít rodiče blízko se vždy vyplatí

V mnoha ohledech rozhoduje o dobrém vztahu s rodiči právě lokalita, která udává vzdálenost mezi vámi a nimi. Stává se (a vůbec ne málo), že se s vašimi rodiči nejčastěji hádáte a vyvoláváte konflikty, díky kterým se nemůžete vystát v případě, že jsou od vás vzdálenípouze několik minut nebo kilometrů. Možná máte pocit, že jste díky nim nikdy nevyrostli nebo, že vás mají pořád na očích a tendenci – nepřestat se zajímat o všechno, co se vašem životě odehrává a o všechny, kteří v něm figurují.
Uvědomte si, že přítomnost rodičů ve vašem životě je nepostradatelná a potřebná k tomu, abyste byli šťastní.
Můžou pro vás být přínosem z hlediska jejich pomoci, kterou vám nikdy neodmítnou. Obzvláště, když máte děti a je pro vás náročné vždy časově stíhat to, aby bylo o nich patřičně postaráno. Hlídaní babičky a dědečka je pro děti prospěšné i díky rodinnému kontaktu, který vašim dětem nemůžete odepírat. A jistě oceníte i to, když si s partnerem/partnerkou najdete chvilku pro sebe a oni vám děti pohlídají.
Není na škodu mít jich v dostatečně blízké vzdálenosti i v případě, když potřebujete pomoc aradu „starších“ nebo udělat nějakou práci kolem domu.
dvojice seniorů

Dálka a svoboda?

Jste rádi za to, že jste se odstěhovali dostatečně daleko od vašeho rodinného domova a vaši rodiče vás potkávají zpravidla jenom na svátky? Pravděpodobně si zakládáte na tom, mít svůj život pod kontrolou bez toho, aby vám do něho někdo kecal.
Nemůžete však pokládat omezený kontakt s nimi za dobrý, protože i díky němu, máte mezi sebou klidný a harmonický vztah. Je pochopitelné, že se s vámi vaši rodiče nebudou mít chuť a ani potřebu hádat a vaši zřídkavou návštěvu a přítomnost – si budou užívat naplno.
Je však nevyhnutelné, abyste jich ze svého života neodepsali tím, že už jste dospělí a chcete si žít po svém. Jednou přijde čas, kdy odejdou a vy si jistě později nechcete vyčítat to, že jste s nimi netrávili tolik času, kolik by si zasloužili.