Nejstarší chlapecká pěvecká škola v Montserratu

Montserrat je především neuvěřitelný klášter, který byl postavený ve skále. Obklopují jej nezaměnitelné hory s vápencovými masivy. Poutní místo nabízí překrásné výhledy do okolí. Nachází se zde také muzeum, turistické stezky, ale také je zde nejstarší chlapecká pěvecká škola na světě.
montserrat klášter

Nalezení Černé Madonny

Vše podle legendy začalo tehdy, když zde biskup s místními pastýři ve skále hory Montserrat nalezli sošku Panny Marie. Když chtěli nálezci sošku odnést z místa, soška ztěžkla a bylo to pochopeno jako znamení, že chce Madonka zůstat na místě v horách. Proto jí byl zde založen tento benediktinský klášter z 11. století.

Pověst praví, že Černá Madonna byla nalezena v jeskyni Santa Cova, kde dnes můžeme vidět kopii této sošky. Pravá soška Panny Marie se potom nalézá v samotném klášteře uvnitř baziliky, kde na ni stojí nekonečné fronty turistů. Dodnes nikdo nepřišel na to, proč je soška Madonky černá. Podle jedné z legend měla soška zčernat prostě jen působením času a výparů z vosku hořících svící.

Na místě kláštera se nachází také muzeum se šesti různými expozicemi. Je zde k vidění například nejstarší egyptský sarkofág, nebo jsou zde vystaveny obrazy slavných malířů, jako je Picasso, Dalí, Miró, Chagall a další. Na toto poutní místo vede také lanovka.
montserrat klášter a turisté

Pro milovníky přírody a turistiky

Každého, kdo miluje přírodu a turistiku nadchne zdejší okolí. Ohromné vápencové skály tyčící se do výšky nad klášterem vzbuzují dojem, že se chtějí zakousnout do nebe. Snad právě proto se tomuto místu také říká „Zubatá hora“.

Hora je také přírodním parkem a vše, co se zde v okolí nachází je přísně chráněno. Místo je porostlé borovými a dubovými lesy, kde se nachází přes 1200 druhů rostlin. Zahlédnou lze i divoké kozy a kance, ale i veverky a nepřeberné množství drobného ptactva.