Nový Firefox

Prohlížeč s novým číslem padesát osm zůstává věrný jménu Quantum. Ten vyšel v listopadu (2017) a soustřeďuje se na rozdíl od Chromu na rychlost načítání webových stránek. Hlavně tedy u webů s častým loadingem JavaScriptu, což je například všem známý Facebook. Tvůrci hovoří o dvanácti procentech, ale měření ukázalo čísla trošku jiná a střízlivější. Zde se hovoří o pěti a nejvýš deseti procentech. Míněno je rychlejší načtení výše uvedených webů. Dosáhnou toho použitím novinky, kterou nazvali JavaScript Startup Bytecode (JSBC).
logo prohlížeče
Tato novinka ovšem nepřichází sama jako sirotek, ale spolu s dalším bratříčkem. Tím je takzvaný „off-main-thread painting“. Přiznám se, že zde již mohutně tápu, a tak budu citovat, že jde o přesun hlavního načítání mimo hlavní vlákno procesoru CPU (Central Procesor Unit). Což je v podstatě srdce vašeho počítače.
To samozřejmě není všechno, to by toho bylo moc málo. Vývojáři také opravili přes třicet děr, upravili vše tak, aby snížili rizika „nákazy“ na minimum a vylepšili blokování trackerů i reklam. Protože načítání bez trackerů je pochopitelně rychlejší. Což ostatně tvrdí i Nick Nguyen, jeden z šéfů Firefoxu.
Další verze by měla následovat v březnu, uvidíme, kam si to namíří a co bude mít za novinky. Od svého uvedení v listopadu 2004 se Firefox hodně vylepšil a několikrát změnil i kabátek.
spící panda červená
Mimochodem, tvrzení, že na logu není liška, ale panda červená bych moc nevěřil. Nejsem samozřejmě zoolog a stěží rozeznám slona od žížaly, ale někde jsem již na ten dotaz narazil. Odpovídal na něj přímo pracovník Firefoxu a odpověď zněla jasně, že jde o lišku. Ale také tam tvrdil, že název pochází z červené pandy. Tak nevím. Toto dohadování mezi fanoušky je prý velmi milé a firma se toto bude snažit udržet…
Nakonec je to myslím v podstatě naprosto jedno, zda panda nebo liška, podstatné je, že se Firefox drží a bude nám sloužit dále.