O kočkách, morálce a zdraví

Prvně si pojďme říci o kočkách z mytologického a nadpřirozeného hlediska – a také z historického. Kočky pocházejí z pouště. Od obchodníků kdysi Egypťané koupili kočky – šelmy, které vypadaly jako malé lvice. Lid v Egyptě si je brzy oblíbil.

Kočky byly užitečné, kočky chránily jídlo i majitele. Kočky sami moc jídla nesnědly a uměly si ho ulovit. Moc toho nevypily a přitom přinesly tolik štěstí a užitku. Brzy se bohyně s kočičí hlavou dostala do egyptského náboženství a zabití kočky byl zavrženíhodný a zcela neslýchaný zločin. Z Egypta se kočky dostaly do všech koutů světa a staly se velmi oblíbené.

Získali si oblibu u hinduistů, muslimů i křesťanů a židů. Dostaly se do jejich svatých knih i do jejich srdcí. Kočky přinášely štěstí a chránily. V křesťanství dobrou pověst koček vytrhla až inkvizice. Proč? Odpověď je zcela stejná jako odpověď na to, proč je dnes lidstvo nemá v oblibě. Kočky jsou totiž v podstatě zrcadlo.

Odráží lidskou povahu. Ne tak že by kočka špatného majitele se sama stala špatnou – majitel pouze vidí svoji špatnost ve své kočce. Proto se lidstvo dělí na dva tábory, respektive tři. Ti co kočky milují, protože jsou dobří a dobro mají rádi. Ti co kočky nesnáší a neumějí tomu podat žádné racionální, přesné a pravdivé vysvětlení, jelikož jsou špatní a svou špatnost vidí v kočičím nastaveném zrcadle, i když kočka sama špatná není.

Poslední skupinou jsou lidé, kteří kočky neznají. Ti o sobě mohou prohlašovat, jak kočky mají či nemají rádi. Pravda vyjde najevo, když se takový člověk ocitne s živou kočkou – nejlépe sám. Dobrý člověk nedokáže kočce odolat a bude i mít rád – i kdyby nechtěl, aby ho nikdo viděl, stále bude kočku míti za dobrou, nedokázal by ji ublížit a pohladí ji – dříve či později.

Kdežto špatný člověk, ať už se milovnictvím koček kasá jakkoliv, se bude kočky spíš štítit a bude se jí snažit ublížit či zbavit. Vidí v ní totiž svou špatnost a to bolí – všechny – i ty nejhorší, ty to bolí o to víc.
Chcete-li tedy poznat pravou povahu člověka, dejte ho na dostatečně dlouhou dobu k přítulné kočce a sledujte, jak se zachová.

Kočky jsou dále specifické svou rozdílností. Ano, všechna zvířata jsou jiná. Ale kočky jsou rozdílné navzájem mnohem víc – i když se zdají z pohledu fyzické rozdílnosti plemen podobnější než psi či koně. Navíc v jejich očích vidíte také mnohem víc. Každá kočka má jiný pohled a každou náladu dokážete z jejich obličeje vyčíst.

Kočky jsou také skvělými léčiteli. Jejich vrnění léčí a sledovat kočky uklidňuje. Mnohem více než u jiných zvířat je možno vnímat léčivost jejich přítomnosti a času stráveného jejich opečovávaní.  Kočky dokáží vycítit lidské neduhy a snaží se je léčit tak, že se k vám přitisknou a vrní. Kočky také více než kterékoliv jiné zvíře potřebují být lidmi milováni.

Není pravda, že by kočky byly majiteli nevěrné. Pouze mají kromě majitele také své území. Majitel je jim ovšem dražší. Přijdou si ho udobřit, když se na ně zlobí. Přijdou mu pomoct, bude-li to potřebovat. Přijdou mu připomenout, že není sám, i když se tak cítí a přijdou ho potěšit, až se bude cítit smutný.